CentOS 8 Static IP Verme

Paylaş

Red Hat Enterprise Linux ile % 100 uyumlu bir GNU/Linux dağıtımı olan CentOS’un, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8 kaynak kodlarından derlenen güncellenmiş bir versiyonu, CentOS Linux 8.0.1905 duyuruldu. Kullanıcı ihtiyaçlarına bağlı olarak CentOS’un iki ana sürümü CentOS Linux ve CentOS Steam’in var olduğu hatırlatılırken, bundan böyle, CentOS Linux‘un, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) için ücretsiz olarak temin edilebilir kaynakların yeniden inşası olarak düşünülebileceği, CentOS Stream‘in ise, RHEL’in bir sonraki versiyonunu oluşturmak için katılım için açık bir yol sağlayan orta seviye bir dağıtım olduğu ifade ediliyor. CentOS Linux 8.0.1905 hakkında ayrıntılı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

CentOS 8 Static IP Verme:  Statik bir IP adresini ağ komut dosyaları, nmtui ve nmcli yardımcı programları ile nasıl yapılandıracağınızı göstereceğiz.
OwnHost Cloud Sunucu larda CentOS 8 işletim sistemi seçeneği de bulunmaktadır.

CentOS 8 Static IP Verme

Bir ağ arayüzü yapılandırmak için aşağıdaki nmtuikomutu çalıştırın . Ağ yöneticisi açtıktan sonra  “Edit a connection ” u seçip Enter tuşuna basın (seçenekleri belirlemek için SEKME düğmesini kullanın).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ağ arayüzünü seçin  ve sonra enter tuşuna basın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Düzenle düğmesine tıkladığınızda, aşağıdaki ekran görüntüsünde gösterildiği gibi ağ arayüzü IP ayarlarını yapmanızı isteyecektir.

Sekme  IPv4 YAPILANDIRMA  ve onu değiştirmek  Otomatik  için  Manuel .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gözüken Sekme ve Enter tuşuna basın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

IP adresinizi aşağıdaki şekilde ayarlayın

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aşağı kaydırmak için aşağı ok tuşunu kullanın ve OK seçeneğine tıklayın  ve IP yapılandırmasını tamamlamak için enter tuşuna basın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bağlantılara gitmek için ESC tuşuna basın. “Activate a connection” seçin   ve enter tuşuna basın.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ağ yapılandırma ayarlarını doğrulamak için , arayüz dosyasının içeriğini kontrol edebilir veya aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz.

 

# ifconfig enp0s3
veya
# ip a

Sonuç

CentOS 8  Static IP ayarlamasını başarı ile yaptınız.