CentOS NTFS Disk Mount Etme

Paylaş

CentOS üstünde NTFS Disk mount etme işlemini aşağıdaki adımları uygulayarak adım adım yapabilirsiniz.

CentOS NTFS Disk Mount Etme : NTFS Microsoft Windows Sunucu tarafından oluşturulan özel bir dosya sistemidir ve Microsoft’un Windows işletim sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Varsayılan olarak çoğu Linux dağıtımı NTFS’yi bağlayamaz , ancak bunu yapmamıza izin veren bir sürücüyü yüklemek mümkündür; böylece bir NTFS diskine veri okuyabilir ve yazabiliriz . Bu yazıda size NTFS disklerin CentOS üzerinde okuma / yazma moduna okumak ına sürücü ve diğer RHEL tabanlı Linux işletim sistemleri NTFS-3g sürücüsü . Ntfs3g
Linux’ta  kullanılan  açık kaynaklı, platformlar arası, sabit,  GPL  lisanslı,  POSIX ,  NTFS  R / W sürücüsüdür.  Dosyaları, dizinleri, sabit bağlantıları vb. Oluşturma, kaldırma, yeniden adlandırma, taşıma, Windows NTFS dosya sistemlerinin güvenli bir şekilde kullanılmasını sağlar.

EPEL deposunu etkinleştir
Öncelikle EPEL  ( Enterprise Linux için Ekstra Paketler ) Deposunu etkinleştirmeniz gerekir. EPEL deposunu etkinleştirmek için aşağıdaki komutu root kullanıcısı olarak çalıştırın .

yum -y install c

Bağlamayı gerçekleştirmek için Linux NTFS kullanıcı alanı sürücüsü olan ntfs-3g paketini yüklememiz gerekir. CentOS / RHEL kullanıyorsanız, bu paket EPEL’den gelir , bu nedenle sisteminizi EPEL deposunu kullanacak şekilde henüz yapılandırmadıysanız, aşağıdaki komutu çalıştırın.

Ubuntu / Debian kullanıyorsanız, ‘apt-get install ntfs-3g’ komutunu hemen çalıştırabilirsiniz. Debian 8 kurulumumda zaten mevcuttu, bu yüzden NTFS’yi sorunsuz bir şekilde monte edebildim.

Ntfs-3g sürücüsünü yükleyin

EPEL kurulduktan ve etkinleştirildikten sonra, root kullanıcısıyla aşağıdaki komutu kullanarak ntfs-3g paketini yükleyelim.

yum -y c

Fuse Install

yum -y install fuse
modprobe fuse


Mount NTFS partition

Kurulduktan sonra, NTFS sürücüsünün monte edileceği bir dizin oluşturuyoruz :

mkdir / mnt / ntfs

Şimdi bu komutu çalıştırarak NTFS bölümünü bağlayabiliriz :

mount -t ntfs-3g / dev / sdb1 / mnt / ntfs

Bu örnekte, NTFS bölümüm cihazdır /dev/sdb1. Bunu NTFS bölümünüzün cihaz adı ile değiştirmeniz gerekir .
Bağlantı noktası, yeniden başlatılıncaya veya sizle bağlantısını kesene kadar var olur:

umount / mnt / ntfs

 

To montaj NTFS bölümünü kalıcı olarak aşağıdaki satırı ekleyin /etc/fstabdosyası. Bir editörle
aç /etc/fstab:

nano / etc / fstab

Satırın en altına ekleyin

/ dev / sdb1 / mnt / ntfs ntfs-3g varsayılanları 0 0

Yine, /dev/sdb1kurulumunuzla eşleşen cihaz adı ile değiştirin . Artık Linux sisteminiz NTFS sürücüsünü önyükleme zamanında otomatik olarak bağlayacaktır .
Hepsi bu. Herhangi bir sorunuz varsa lütfen yorum yapmayı unutmayın.

 

UYARI: Disk yapılandırma işlemleri, ne yaptığınızı tam olarak bilmemeniz durumunda, datanızın kaybolması ile sonuçlanabilecek problemlere neden olabilir. Dolayısı ile burada anlatılan işlemleri üretim ortamında çalışan bir sunucu vs. üzerinde denemeden önce test ortamınızda denemenizi tavsiye ederim.