cPanel Exim Spam Engelleme ve Tesbit Etme

Paylaş

Spam Mail Nedir ?

SPAM mailin en basit tanımı isteminiz dışında size gönderilen reklam veya zararlı içeriklerden oluşan maillerdir.

cPanel WHM kontrol paneli ve Exim Mail Server olan bir sunucuda çıkan spam maili nasıl tesbit edersiniz veya bu spam mailin içeriğinin zararlı kod üstünden mi veya direk olarak bir kullanıcı tarafından gönderildiğini tesbit edeceğiz.

Sunucuya SSH üstünden Putty programı ile giriş yaptıktan sonra Exim kuyruğundaki mail sayısını görmek için ” exim -bpc ” komutunu uygularız, mail adetini gördükten sonra mail kuyruğunda bekleyen mailleride görmek için ” exim -bp ” komutunu uygulayabilirsiniz. Mail sayısı çok fazla ise aşağıdaki komut ile exim kuyruğunu sırasıyla temizleyebilirsiniz.

exim -bp | awk ‘/^ *[0-9]+[mhd]/{print “exim -Mrm ” $3}’ | bash

Pekala kontrol ettiniz ve çıkan hiçbir mail bir kullanıcı tarafından gönderilmiyor ve exim kuyruğunda sandra12586@domain.com – sandra5698@domain.com şeklinde hiç olmayan mail adreslerinden çıkan mailler görüyorsanız ne yapmanız gerekiyor? Ozaman aşağıdaki komut hangi hosting hesabına zararlı kod bulaştığını size verecektir ve o siteleri girip kod tarafında incelemeniz gerekicektir.
Zararlı kodlar genelde WordPress, Joomla gibi hazır yazılım kullanan sitelere bulaşmaktadır bu konudaki nacizane tavsiyem hazır yazılım için olan hosting sunucularını ayırmanız olacaktır.

grep cwd /var/log/exim_mainlog | awk ‘/public_html/ {print $3}’ | sort | uniq -c

Bu sayede Spam çıkışı yapan domain’i ve dosyayı bulabiliriz. Sunucunuz üzerinden Spam mail çıkışının önüne geçmek için php.ini üzerinden PHP Mail() Fonksiyonunu kapatabilirsiniz. Bu komutu kapattığınızda sunucu üzerinden bulunan siteler PHP Mail () fonksiyonu kullanıyorsa iletişim formları çalışmayacaktır. Bunun için SMTP kimlik doğrulaması kullanmaları gerekiyor.