Cpanel Soduim Kurulumu

cPanel bir sunucu kullanıyorsanız, PHP 7.2 ve 7.3 için mevcut PHP modülleri listesinde soduim göremeyebilirsiniz. Soduim kurulumu için aşağıdaki yönergeleri takip edebilirsiniz.

ea4 deneysel deposunu eklemeyi deneyebilirsiniz:

yum install ea4-experimental
yum install libsodium-devel

Ancak bunun gerçekten işe yaradığını görmedim, bu yüzden kaynaktan yüklemek için, sunucuya kök kullanıcı olarak yani ssh üzerinen root olarak giriş yapıp aşağıdaki adımları uyguluyoruz.

cd /usr/src/
wget https://download.libsodium.org/libsodium/releases/libsodium-1.0.18.tar.gz
tar -zxvf libsodium-1.0.18.tar.gz
cd libsodium*

./configure
make && make check
make install
make check

Bu işlemler başarıyla tamamlanırsa, gerçek PHP modüllerini şimdi yüklemeyi deneyin. Bunun için ssh üzerinden şu komutları uygulamalısınız:

/opt/cpanel/ea-php72/root/usr/bin/pecl install libsodium
/opt/cpanel/ea-php73/root/usr/bin/pecl install libsodium

Daha sonra WHM’deki MultiPHP INI Düzenleyicisi’ne girmeniz gerekebilir,

“Düzenleyici Modu” sekmesine gidin, açılır listeden php sürümünü seçin, ortaya çıkan büyük metin kutusunu tıklayın, “disable_functions” aramak için Ctrl +F tuşlarına basın ve orada popen listelenmiş mi görün. Öyleyse, bunu kaldırın ve dosyayı kaydedin, ardından diğer php sürümleri için de değiştirmeniz gerekiyorsa, açılan listedekilere geçin. Bundan sonra, bu pecl yükleme libsodium komutlarını yeniden çalıştırmayı deneyin.

Popen’u orada görmüyorsanız, izin vermek veya modülün farklı bir şekilde eklenebilir olması için web barındırıcınızla konuşmanız gerekebilir.

Ekli olduğunu onaylamak için bir phpinfo sayfası kullanarak modülleri kontrol edebilirsiniz veya ssh üzerinden alttaki kodları kullanabilirsiniz:

/opt/cpanel/ea-php72/root/usr/bin/php -m | grep sodium
sodium

/opt/cpanel/ea-php73/root/usr/bin/php -m | grep sodium
sodium

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.