Cyber Panel Sunucu IP Değiştirme

Genel olarak CyberPanel, esnekliği ve özellikleri ile bilinen açık kaynaklı bir kontrol panelidir. Ancak sunucu IP’si, ağ değişiklikleri genellikle CyberPanel IP’sinde de bir değişikliği içerir.

Bobcares’de, Sunucu Yönetim Hizmetlerimizin bir parçası olarak CyberPanel hatalarını çözmeye yönelik sık sık talepler alıyoruz .

Bugün, Destek Mühendislerimizin CyberPanel’de IP’yi nasıl verimli bir şekilde değiştirdiğini tartışalım.

Ancak, kullanıcıların büyük bir kısmı için uygun olmayabilirler. Bu nedenle birçok kullanıcı CyberPanel gibi açık kaynaklı kontrol panellerini kullanmayı tercih ediyor.

CyberPanel iyi bir esnekliğe ve özelliklere sahiptir. CyberPanel kullanarak yeni alan adları ekleyebilir ve SSL’yi kolayca yönetebiliriz.

Cyberpanel’in en önemli avantajlarından biri, site gereksinimlerine göre istenen PHP sürümünü seçebilmemizdir. Bu, birden çok hesabın bulunduğu bayilerde veya paylaşılan sunucularda iyi çalışır.

 

CyberPanel Hakkında Daha Fazla Bilgi

Web barındırma kontrol panelleri, barındırma endüstrisinin büyümesinde her zaman önemli bir rol oynamaktadır.

cPanel, DirectAdmin vb. gibi kontrol panelleri, kullanımı kolay arayüzleri ve iyi özellikleri nedeniyle popülerlik kazanır.

Cyber Panel Sunucu IP Değiştirme

Buraya kadar CyberPanel’den bahsettik. Şimdi, IP değişikliklerinin CyberPanel’in çalışmasını nasıl etkilediğine ayrıntılı bir göz atalım.

Geçenlerde bir müşterimiz CyberPanel hatasıyla bize ulaştı.

CyberPanel’i kurarken ağ IP adresini kullandı ve şimdi bunu tercih edilen bir IP adresiyle değiştirmek istiyorsanız.

Bizim destek mühendisleri bunu kontrol edilip onun şartı ile ona yardım etti. Bunun için aşağıdaki dosyayı açtık,

/etc/cyberpanel/machineIP

Ve yukarıdaki dosyaya tercih edilen IP adresini ekledik. Bu, IP adresini kolayca değiştirdi. Ve panele https://<host-name-or-IP>:8090 adresinden erişilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

IP değişikliğinde ne ters gidebilir?

CyberPanel’de IP adresini değiştirme adımları basit görünse de, genellikle hatalarla sonuçlanır. Şimdi IP değişikliği sırasında alınan hataya bir göz atalım. Durumlardan birinde, müşteri sunucusunda birden çok IP kullanıyordu.

Ve IP adresini değiştirmeye çalıştığında panele erişilemez hale geldi.

Verilen IP adresinde yanlış yapılandırmalar olduğunu tespit etti. IP değiştirilmiş olmasına rağmen, 8090 numaralı bağlantı noktasını dinlemiyordu. Bu nedenle, şu komutu kullanarak bağlantı noktasını sunucu güvenlik duvarında açmak zorunda kaldık:

firewall-cmd --zone=public --permanent --add-port=8090/tcp

Benzer şekilde, verilen IP adresinde de yanlış yapılandırmalar olduğunda işler karışır. Bunları ortadan kaldırmak için /etc/sysconfig/network-scripts klasöründeki IP adresinin eth dosyasını iki kez kontrol ediyoruz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.