Imapsync Kurulumu ve Mail Taşıma

Paylaş

Zaman zaman hepimiz aldığımız hizmetten memnun kalmayız ve e-mail sunucunuzu değiştirmek istediğinizde işer gözümüzde çok büyür. Ama aslında yapmak istediğimiz çok kolay bir işlemdir. 
Mail aktarım işlemlerine 2 farklı açıdan bakabilirsiniz.
İlki artık e-mail hesabınızı farklı bir sunucuda çalıştırıyor olacağınızdır, diğeri de mevcut e-mail hesabınızda bulunan postaları taşıdığınız e-mail sunucunuza göndermektir. Kısaca e-mail hesabınızla birlikte içindeki mailleri de transfer etmek istediğiniz sunucuya göndermek istediğiniz de imapsync ile bunu çok kolay yapabilirsiniz veya biz ownhost olarak sizin tüm hesaplarınızı ücretsiz olarak taşımaktayız.

Kurulum için aşağıdaki yolu takip edin.

Centos için

yum install epel-release

yum install imapsync

Ubuntu için

sudo apt-get install makepasswd rcs perl-doc libio-tee-perl git libmail-imapclient-perl libdigest-md5-file-perl libterm-readkey-perl libfile-copy-recursive-perl build-essential make automake libunicode-string-perl

 

Daha sonra sunucuya GIT üzerinden imapsync yi indiriyoruz.

git clone git://github.com/imapsync/imapsync.git

cPan paketlerini kuruyoruz

sudo cpan
cpan[1]> install Unicode::String 
cpan[1]> install Authen::NTLM 
cpan[1]> install Data::Uniqid 
cpan[1]> install JSON::WebToken 
cpan[1]> install Readonly 
cpan[1]> install Test::MockObject 
cpan[1]> install Test::Pod

Build ve Kurulumu tamamlıyoruz

cd imapsync
mkdir dist
sudo make install

En son olarak ” imapsync -v ” komutu ile kurulu olup olmadığını kontrol ediyoruz.

Kurulumları tamamladıktan sonra Imapsync ile mailleri aşağıdaki örnek komutu kendinize göre düzenleyerek taşıma işlemlerine başlayabilirsiniz.

imapsync –host1 192.168.0.1 –user1 mail@alanadiniz.com   –password1 “EskiSifreniz” –sep1 .  –prefix1 INBOX. –host2 185.8.44.xxx –user2 mail@alanadiniz.com –password2 “YeniSifreniz”