WordPress SSL Uyumlu Hale getirme – WordPress HTTPS Ayarları

Paylaş

WordPress SSL Kurulumu ve WordPress HTTPS Ayarları (İki Farklı Yöntem)

Bu noktada websitenizde kullanabileceğiniz bir SSL sertifikanız olduğunu varsayıyoruz. Sertifikayı edindikten sonra tüm yapmanız gereken WordPress’i HTTPS kullanmaya zorlamak. Bunu yapabilmenin iki yolu bulunuyor.

1. WordPress Dashboard ve 301 Redirect Kullanarak

WordPress SSL kurulumu tamamlandıktan sonra şimdi WordPress HTTPS ayarlarını yapmanız gerekiyor. Yeni bir websitesi kuruyorsanız, bu işlem oldukça basit. Ancak halihazırda yayında olan bir websitesine SSL sertifikası ekliyorsanız işler biraz karmaşık hale gelebilir.

Her iki durumda da, ilk adımınız WordPress yönetici panelini açarak Ayarlar > Genel sekmesine ulaşmak olmalı. Burada WordPress Adresi (URL) ve Site Adresi (URL) adında iki alan göreceksiniz. Websitenizin adresi her ikisinde de aynı olmalı ve HTTP kullanmalıdır.

Yapmanız gereken her iki alanda da HTTP prefixini HTTPS olarak değiştirmek ve değişiklikleri kaydetmektir:

WordPress HTTPS ayarları tamamen bundan ibaret. Ancak bazı kullanıcılar websitenizin eski URL adresini kaydetmiş olabilir. Bu kişilerin sitenizin HTTPS versiyonunu kaydettiklerine emin olmalısınız. Bunu yapabilmek için URL redirect yani URL yönlendirme kullanabilirsiniz.

Kullanabileceğiniz farklı yönlendirme türleri mevcut. Ancak genellikle 301 redirect arama motorlarına websitenizin kalıcı olarak bir adresten diğerine taşındığını belirtmek için yeterlidir. Bu yönlendirmeyi yapabilmek için, sunucunuzun WordPress ile etkileşimini ve URL yapısını kontrol eden .htaccess isimli dosyayı düzenlemeniz gerekiyor.

Bu işlem için sitenizin dosyalarına FileZilla gibi bir File Transfer Protocol (FTP) yazılımı kullanarak doğrudan erişim sağlamanız gerekiyor.

FTP aracılığıyla websitenize bağlandıktan sonra cPanel için (public_html) – Plesk Panel için (httpdocs) klasörünü açın ve içerisinde .htaccess dosyasını bulun:

Bu dosyayı seçin ve üzerine sağ tıkladıktan sonra Görüntüle/Düzenle seçeneğine tıklayın. Şimdi dosya metin editöründe açılacak ve üzerinde değişiklikler yapabileceksiniz. Tam olarak ne yaptığınızı bilmiyorsanız, .htaccess dosyası içindeki kodları değiştirmeyin. Sadece dosyanın en aşağısına inin ve aşağıdaki kodu dosyanın sonuna yapıştırın:

  1. <IfModule mod_rewrite.c>
  2. RewriteEngine On
  3. RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
  4. RewriteRule ^(.*)$ https://www.sizinsiteniz.com/$1 [R,L]
  5. </IfModule>

Bunun çalışabilmesi için, kodun içerisindeki URL bilgisini websitenizin HTTPS adresiyle değiştirmeniz gerekiyor. Bu sayede port 80 aracılığıyla gelen bütün bağlantılar yeni ve güvenli URL’ye yönlendirilecek. Bildiğiniz üzere port 80 HTTP bağlantıları için varsayılan ayardır, dolayısıyla eski adres üzerinden websitenize girmeye çalışan herkesi kapsar.

URL adresinizle birlikte kodu ekledikten sonra .htaccess değişikliklerini kaydettikten sonra dosyayı kapatın. FileZilla değişiklikleri kaydetmek isteyip istemediğinizi soracak, doğal olarak onaylayın. Eğer şimdi websitenize HTTP URL’si kullanarak girmeye çalışırsanız, tarayıcınız sizi otomatik olarak HTTPS versiyonuna yönlendirecektir.

2. WordPress  SSL Uyumlu Hale getirme Really Simple SSL Eklentisi

Eğer doğrudan WordPress dosyalarıyla oynamak istemiyorsanız, WordPress HTTPS ayarları tamamlamak için daha kolay yöntemler mevcut. Örneğin bir WordPress SSL eklentisi kullanarak önceki yöntemde eklediğiniz kodu otomatik olarak ekleyebilirsiniz.

Bu yöntem daha basit olsa da, belirli bir miktarda riski beraberinde getirir. Örneğin eğer başka bir araç ile uyumluluk sorunları yaşanırsa, SSL eklentisi çalışmayı durdurabilir ve bu sebeple sorunu çözene kadar websiteniz HTTPS üzerinden yüklenemez.

Bizim önerimiz, kurulumu aşırı kolay olduğundan Really Simple SSL eklentisidir. Tüm ihtiyacınız olan kuruluma hazır bir WordPress SSL sertifikası:

Eklentiyi yükleyip etkinleştirdikten sonra, websiteniz WordPress SSL sertifikası için taranacaktır. Eğer bir sertifika bulunursa, tek bir tıklama ile HTTPS protokolünü etkinleştirebilirsiniz. Bunu yapabilmek için admin panelinden Ayarlar > SSL sekmesini açın ve Reload over HTTPS butonuna tıklayın. Hepsi bu kadar!

Eğer Really Simple SSL eklentisi size uygun gelmediyse, aynı sonuçları alabileceğiniz farklı araçlar bulunuyor. Diğer popüler WordPress SSL eklenti çözümleri WordPress HTTPS (SSL) ve Force HTTPS’dir.